Finanse

Jakie są koszty i procedury przystąpienia do pozwu zbiorowego ws. Amber Gold?

• Zakładki: 59


Często zaspokojenie roszczeń wymaga wniesienia pozwu cywilnego do sądu. W przypadku wielkich firm ubieganie się o odszkodowania od nich nie jest proste ze względu na mniejszą wiedzę i możliwości jednostki. Z pomocą przychodzą pozwy zbiorowe wykorzystywane do dochodzenia sprawiedliwości przez większą grupę powodów, którą może reprezentować uczestnik lub inna osoba znająca procedury.

Jak wygląda procedura przystąpienia do sprawy?

Procedura przystąpienia do sprawy jest określona przez Kancelarię i zaczyna się od wypełnienia odpowiedniego formularza. Następnie wymagane jest przesłanie skanów potrzebnych dokumentów, co skutkuje ich weryfikacją. Po potwierdzeniu prawidłowości należy podpisać umowę, przesłać oryginały pism i opłacić opłatę administracyjną. W tym miejscu Skarb Państwa zostaje wezwany do zapłaty, a także uruchomione będą  procedury naliczania odsetek. Kolejno Kancelaria informuje o dacie wniesienia pozwu, po czym należy uiścić  wynagrodzenie zasadnicze oraz koszty, które przypadają proporcjonalnie na każdego uczestnika sporu. Ostatnim krokiem jest wniesienie pozwu.

Czy koszty przystąpienia do sprawy są duże?

Drugi pozew ws. Amber Gold po decyzji o przystąpieniu, obarczony jest opłatami m.in. administracyjną w kwocie 250 zł brutto występującej przy podpisaniu umowy oraz 750 zł brutto naliczaną wraz z ustaleniem daty wniesienia pozwu. Kwota ta może się zmienić ze względu na czas przystąpienia do sprawy i być większa (1500 zł brutto) w przypadku dołączenia po prawomocnym zakończeniu poprzedniego pozwu. Następnie po wygraniu i wyegzekwowaniu roszczeń Kancelaria nalicza 10 procent od kwoty jako premię. Ostatnim wydatkiem są proporcjonalne części kosztów sądowych dla każdego powoda.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Kancelaria GKR Legal.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
40 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *