Prawo

Unieważnienie kredytu frankowego  – w jaki sposób frankowicze rozliczają się z bankami?

• Zakładki: 372


Pod koniec pierwszej dekady XX wieku w Polsce kredyty indeksowane do franka szwajcarskiego stanowiły popularną formę finansowania zakupu nieruchomości. Niestety, nagłe skoki kursu franka spowodowały, że wielu kredytobiorców znalazło się w trudnej sytuacji finansowej. Okazało się, że umowy kredytowe – co do zasady – zawierają klauzule niedozwolone. W związku z tym, część z nich podjęła decyzję o unieważnieniu umowy kredytowej. W artykule tym omówimy, w jaki sposób frankowicze rozliczają się z bankami w przypadku unieważnienia kredytu frankowego.

Czym jest unieważnienie kredytu frankowego?

Unieważnienie kredytu frankowego to proces, w wyniku którego kredytobiorca stara się o uznanie umowy kredytowej za nieważną, jeśli została ona zawarta w sposób nieważny. Taka nieważność może być konsekwencją np. klauzul niedozwolonych, które znajdują się w zdecydowanej większości umów kredytowych CHF. Jest to skomplikowany proces prawny, który wymaga rzetelnej analizy sytuacji finansowej oraz wsparcia prawnego. Kredytobiorca może starać się o unieważnienie umowy, argumentując, że warunki umowy stały się rażąco niekorzystne i niemożliwe do spełnienia, choć sąd może zadecydować również o odfrankowieniu umowy. Każde z tych rozwiązań jest korzystniejsze od dalszej spłaty kredytu frankowego.

Skutki unieważnienia kredytu frankowego

Jeśli sąd orzeknie unieważnienie umowy kredytowej, obie strony postępowania zostaną zobowiązane do wspólnego rozliczenia się z pożyczonego kapitału oraz nadpłaconych rat. Ponadto kredytobiorcy często wychodzą z roszczeniem o ustawowe odsetki, a dzięki najnowszemu wyrokowi TSUE ich uzyskanie będzie łatwiejsze – zarzut zatrzymania nie może bowiem utrudniać kredytobiorcom uzyskania takich odsetek.

Unieważnienie kredytu frankowego to skomplikowany proces, który wymaga starannej analizy i wsparcia specjalistów. Kredytobiorcy decydujący się na takie kroki powinni zgromadzić solidną dokumentację potwierdzającą trudności finansowe oraz skorzystać z pomocy prawnika specjalizującego się w sprawach frankowiczów. Kredyty frankowe Zielona Góra unieważniane są w przeważającej ilości – pamiętać jednak należy, że raz przegrana sprawa uniemożliwia ponowne ubieganie o unieważnienie umowy kredytowej przed sądem. Dlatego sprawę frankową należy powierzyć prawnikowi, który specjalizuje się w tego typu sprawach i ma w nich duże doświadczenie.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
39 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *