Finanse

Podatek od kryptowalut – kiedy nie trzeba go płacić?

• Zakładki: 265


Od 2019 roku wszystkie osoby, które zarabiają na handlu walutami, zobowiązane są do rozliczania podatku od kryptowalut. Jest to podatek dochodowy, rozliczany w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-38, a w przypadku zaistnienia obowiązku podatkowego stawka tego podatku wynosi 19%. Kiedy jesteśmy zobowiązani do uiszczenia podatku od kryptowalut, a kiedy z takiej opłaty jesteśmy zwolnieni?

Podatek od kryptowalut – najważniejsze informacje

W związku ze zmianami w polskim prawie, dochody z handlu kryptowalutami są klasyfikowane tak samo, jak dochody z kapitałów pieniężnych. Oznacza to, że osoby zarabiające na kryptowalutach zobowiązane są do uiszczania podatku dochodowego w wysokości 19%. Rozliczenie z podatku od kryptowalut odbywa się za pomocą formularza PIT-38. Informacje o przychodach, kosztach ich uzyskania oraz dochodach uzupełniać należy w części „E”, pamiętając, by nie łączyć kwot osiągniętych z transakcji kryptowalutami oraz akcjami lub obligacjami. Z podatku od kryptowalut za 2021 rok należy rozliczyć się najpóźniej do końca kwietnia 2022 roku. Nie istnieje jednak obowiązek regulowania zaliczek na poczet podatku dochodowego od kryptowalut.

Obowiązek podatkowy – kiedy musimy zapłacić podatek od kryptowalut?

Obowiązek podatkowy dotyczy wszystkich, których przychody za handel kryptowalutami przewyższyły koszty uzyskania przychodów – podatek od kryptowalut muszą zatem uiścić wszyscy, którzy w danym roku zarobili na handlu kryptowalutami. Do rozliczenia podatku potrzebny jest dokument wygenerowany przez platformę, na której dokonaliśmy transakcji. Należy pamiętać, że każda transakcja powinna zostać udokumentowana na osobnym zestawieniu, w którym muszą pojawić się daty kupna i sprzedaży kryptowalut.

Kiedy nie trzeba płacić podatku od kryptowalut?

Wykazując dochód ze sprzedaży kryptowaluty, zobowiązani jesteśmy do uiszczenia podatku PIT. Pamiętać należy, że dochodem z kryptowalut nazwiemy zysk z zamiany kryptowaluty na walutę fiducjarną – dolar, funt, frank szwajcarski, jen czy polski złoty, a także zysk z zamiany kryptowaluty na usługę lub towar. Nie ma więc obowiązku podatkowego osoba, która jedną kryptowalutę zamieniła na inną kryptowalutę, nawet jeśli potencjalnie na takiej transakcji zyskała. Podatku dochodowego nie płaci również osoba, która w danym roku wykazała wyższe lub takie same koszty uzyskania przychodu, jak sam przychód. Jeśli jednak w danym roku kupiliśmy kryptowalutę, musimy to wykazać w zeznaniu podatkowym PIT-38, aby w przyszłym roku móc odliczyć koszty uzyskania przychodu.

Rozliczanie podatku od kryptowalut nie musi być czasochłonne ani skomplikowane. Wystarczy korzystać z platformy do rozliczania podatków Cryptiony, dzięki której kontrola nad wszystkimi transakcjami jest bardzo łatwa. Pozwala więc ona nie tylko w szybki sposób rozliczyć się z fiskusem z podatku od kryptowalut, ale także być na bieżąco ze wszystkimi swoimi inwestycjami na rynku kryptowalut.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
296 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *