Prawo

Kiedy zgłosić wypadek w pracy?

• Zakładki: 69


Wypadek w pracy, w drodze do/ z pracy może przydarzyć się każdemu. Nie ma znaczenia czy osoba wykonuje pracę na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło czy innej formy zatrudnienia. Pracodawca ma obowiązek zgłoszenia pracownika do ubezpieczenia i w razie wypadku w pracy pracownika uruchamia odpowiednią procedurę.

Kiedy ma miejsce wypadek w pracy? 

 Zgodnie z przepisami wypadek w pracy to zdarzenie nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną. Może mieć miejsce w każdym przypadku, gdy pracownika łączy z pracodawcą umowa o pracę, umowa cywilnoprawna i inne. Ważne, aby pracownik nie przyczynił się do wystąpienia wypadku, inaczej mówiąc, żeby wypadek nie był przez niego zawiniony. Co powinniśmy zrobić, jeżeli ulegniemy wypadkowi w pracy?

Bezwzględnie powinniśmy powiadomić pracodawcę. Pracodawca z kolei powiadamia przedstawiciela BHP i uruchamia procedurę powypadkową. Nie powinniśmy ruszać żadnych przedmiotów z miejsca zdarzenia, wszystko powinno zostać tak jak miało to miejsce przed wypadkiem.

Pracodawca, po uruchomieniu procedury powypadkowej, dąży do utrwalenia czynności w protokole. Niekiedy konieczne jest wezwanie prokuratury czy Policji. Służby te prowadzą własne czynności w celu wykrycia sprawcy i przyczyny wypadku.

Kiedy należy się odszkodowanie za wypadek w pracy?

Wypadek w pracy odszkodowanie najczęściej będzie nam przysługiwał w razie pewnego uszczerbku na zdrowiu. Często dochodzenie odszkodowania czy innego świadczenia przewidzianego przepisami prawa (np. renty) jest znacznie utrudnione lub wręcz niemożliwe, gdyż pracodawca jest po drugiej stronie i np. nie chce udostępnić nam dokumentów. Dlatego warto zaufać specjalistycznej jednostce zajmującej się dochodzeniem tego typu sprawiedliwości.

Ważna okolicznością jest fakt, że aby dochodzić odszkodowania czy innego świadczenia spowodowanego wypadkiem w pracy, leczenie musi być już zakończone. Ale zdarza się, że jest ono znacznie wydłużone lub w dalszym ciągu przechodzimy leczenie lub rehabilitację. Co w takiej sytuacji zrobić? Jak walczyć o swoje sprawy? Najlepiej udać się do specjalistów, którzy pomogą nam wyegzekwować należne nam odszkodowanie lub inne świadczenie!

Tego typu roszczeniami zajmują się kancelarie prawne, najczęściej z danej specjalizacji. Warto poczytać wcześniej opinie na temat danej kancelarii, a także zakres oferowanych usług. Nie bójmy się pytać specjalistów, jak wygląda u nich procedura dochodzenia odszkodowania i w jaki sposób będzie skonstruowana umowa. To ważne okoliczności, które mogą zaowocować wypłatą wyższego, należnego nam świadczenia.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą AE Kancelaria Odszkodowawcza

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
43 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *