Inwestycje

Jaką bramę wybrać? Praktyczny poradnik

• Zakładki: 43


Planujesz ogrodzenie? Ważnym elementem jest brama, przez którą wjedziesz autem na działkę. Może być wykonana w różnym stylu i z różnych materiałów. Podpowiadamy jaką bramę wybrać.

Rodzaje bram

Funkcji i zastosowania bramy chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć. Niemniej jednak brama jest to ważny element każdego ogrodzenia. Bez niej, jak i bez furtki, przemieszczanie między działką a ulicą może być utrudnione. Duże znaczenie ma też rodzaj bramy, jaką wybierzemy. Najczęściej do wyboru mamy:

  • bramy jednoskrzydłowe
  • bramy dwuskrzydłowe.

Inny podział mówi o:

  • bramie rozwiernej
  • bramie przesuwnej (szynowej i samonośnej).

Brama jednoskrzydłowa rozwierna zajmuje zdecydowanie więcej miejsca przy otwieraniu. Nieco mniej zabiera brama dwuskrzydłowa, która jednocześnie najlepiej sprawdza się w rogu działki – jedno ze skrzydeł po otwarciu przylega do linii ogrodzenia. To ułatwia komunikację. Takie bramy są jednak nieco ciężkie, a ręczne ich otwieranie może być trudne. Dlatego w przypadku każdej bramy system zdalnego sterowania i elektrycznego napędu jest na wagę złota. Szczególnie jeśli się spieszymy lub na zewnątrz pada deszcz czy śnieg.

Jaką szerokość powinna mieć brama wjazdowa?

Duże znaczenie przy wyborze bramy wjazdowej ma jej szerokość. Jeśli zamierzamy wjeżdżać przez nią samochodem osobowym, brama powinna być szeroka na co najmniej 2 m, niemniej jednak najlepsza będzie szerokość około 2,4 m. Dla samochodu dostawczego lub ciężarowego powinno to być minimum 3 m.

Na wąską działkę poleca się bramy rozwieralne. Natomiast na płytkie, ale szerokie działki najlepsze są bramy z opcją przesuwania. Dobór bramy zależy więc od różnych czynników i jest kwestią indywidualną.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Stal producent ogrodzeń.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
111 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *