Finanse

Faktoring eksportowy – na czym polega?

• Zakładki: 62


Faktoring to usługa, która z roku na rok cieszy się wśród przedsiębiorców coraz większą popularnością. Jedną z jego odmian jest faktoring eksportowy. Dzięki niemu zyskujemy możliwość finansowania faktur wystawianych na kontrahentów zagranicznych. W poniższym artykule przedstawiamy pakiet informacji na temat faktoringu eksportowego. Zapraszamy do lektury.

Czym jest i jak działa faktoring eksportowy? 

Polskie firmy, które decydują się na ekspansję zagraniczną, niejednokrotnie muszą zaoferować swoim partnerom handlowym dogodne terminy płatności. Zagraniczni kontrahenci niejednokrotnie opłacają faktury nawet po ponad 100 dniach od ich wystawienia. To z kolei powoduje, że znacząco wzrasta ryzyko niewypłacalności. Sytuacja, w której firma nie posiada środków na sfinansowanie bieżącej działalności, jest niezwykle niebezpieczna. Wówczas warto postawić na faktoring eksportowy

Przedsiębiorca przekazuje faktorowi eksportowemu kopie wszystkich faktur wystawionych danemu klientowi, a następnie faktor wypłaca eksportowi zaliczkę na poczet zakupionej faktury. Wysokość zaliczki uzależniona jest oczywiście od zapisów umowy pomiędzy faktorem i faktorantem, jednakże w niektórych przypadkach może ona wynosić nawet 90% należnej kwoty. 

Faktoring eksportowy to niezwykle przydatna usługa, ponieważ dzięki niej przedsiębiorca otrzymuje wsparcie merytoryczne w zakresie weryfikacji finansowej potencjalnych zagranicznych kontrahentów. Korzystanie z tej usługi powoduje, że przedsiębiorca decydując się na współpracę z konkretnymi podmiotami ma pewność, że są one wypłacalne i właściwie rozliczą się z wykonanych usług. 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą AOW Faktoring.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
57 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *