Finanse

Czym jest upadłość konsumencka?

• Bookmarks: 69


Kiedy firma staje się niewypłacalna, ma prawo ogłosić upadłość (potocznie: bankructwo). Traci wówczas kontrolę nad majątkiem firmowym, ale równocześnie przestaje się martwić o długi wobec kontrahentów. Warto jednak wiedzieć, że z tego ostatecznego rozwiązania mogą skorzystać także osoby prywatne. Dowiedz się więcej.

Na czym polega upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka – analogicznie do firmowej – to stan, w którym konsument (osoba fizyczna) staje się niewypłacalny. Nie ma pieniędzy na pokrycie długów ani perspektywy na ich uzyskanie. Decydując się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej na drodze sądowej, może uzyskać całkowite bądź chociaż częściowe umorzenie zobowiązań. Należy jednak pamiętać, że dotyczy to zobowiązań konsumenta jako osoby fizycznej, nie zaś np. prowadzonej przez niego firmy. Wyjątek stanowi jednoosobowa działalność gospodarcza.

Czeka Cię prawna upadłość konsumencka? Łódź jest miastem, w którym skorzystasz z pomocy radcy prawnego Małgorzaty Maciejewskiej.

Co warto wiedzieć o upadłości konsumenckiej?

  1. Masz prawo do ogłoszenia upadłości konsumenckiej, nawet jeśli do sytuacji doprowadziłeś umyślnie bądź wskutek rażących zaniedbań.
  2. Twoje opóźnienia w spłacie długów muszą liczyć co najmniej trzy miesiące.
  3. Z ogłoszenia upadłości konsumenckiej można skorzystać tylko raz na dziesięć lat.
  4. Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą są traktowane jako konsumenci, nie jako firmy.
  5. Powód niewypłacalności weryfikowany jest przez sąd dopiero po podjęciu decyzji o ogłoszeniu upadłości.
  6. Upadłość konsumencka wiąże się ze spłatą zadłużenia m.in. w taki sposób, iż majątek osoby zadłużonej zostaje sprzedany i rozdzielony pomiędzy wierzycieli. Zajmuje się tym syndyk.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Radca Prawny Małgorzata Maciejewska.

Zdj. Shutterstock

comments icon0 comments
0 notes
93 views
bookmark icon

Write a comment...

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *