Firma

ABC przedsiębiorcy: szkolenia BHP – co ile trzeba je robić? Opinie ekspertów Inka BHP

• Zakładki: 74


Praca na wysokości, praca w trudnych warunkach… Wypadki przy pracy się zdarzają, a do sytuacji zagrożenia może dojść w każdej firmie. Aby wiedzieć, jak im zapobiegać i co robić, kiedy zagrożenie już wystąpi, organizuje się szkolenia BHP. Podczas wstępnych i okresowych szkoleń BHP pracownik zdobywa lub utrwala wiedzę o bezpieczeństwie i higienie pracy na swoim stanowisku. Jakie są ich rodzaje? Co ile lat należy je powtarzać? Jak długo zachowują ważność? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części wpisu.

Rodzaje szkoleń BHP w firmie

Szkolenia BHP to szeroki temat. Aby jednak ułatwić odpowiedź na pytanie, jak często je organizować, musimy poznać ich podstawowe rodzaje. To przede wszystkim:

  • Szkolenia wstępne
  • Szkolenia okresowe

Wstępne szkolenia BHP

Wstępne szkolenia BHP są obowiązkowe dla każdego nowego pracownika. Takie szkolenie może składać się z jednej lub dwóch części w zależności od stanowiska. Pierwszy etap szkolenia wstępnego, czyli instruktaż ogólny, to ogólne informacje o zasadach BHP i obowiązujących przepisach. Jest obowiązkowy dla nowych pracowników i obejmuje zapoznanie z zasadami Kodeksu pracy, regulaminem zakładu i zasadami pierwszej pomocy. Trwa ok. 2 godziny.

Druga część szkolenia wstępnego to tzw. instruktaż stanowiskowy. Ta część obejmuje pracowników szczególnie narażonych na działanie niebezpiecznych czynników, na stanowiskach robotniczych, ale też praktykantów i studentów. Na tym etapie wyjaśnia się ryzyka związane z pracą na danym stanowisku, zagrożenia i metody ochrony przed nimi.

Okresowe szkolenia BHP

Szkolenie okresowe BHP jest w pewnym sensie powtórką szkolenia wstępnego. Ma za zadanie odświeżyć wiedzę z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Kończy się egzaminem sprawdzającym poziom wiedzy pracownika. To też okazja do zapoznania się z najnowszymi przepisami z dziedziny BHP. A teraz do sedna – jak często należy powtarzać okresowe szkolenia BHP?

Co ile lat robić szkolenie BHP?

Jak zwykle odpowiedź brzmi: to zależy. Zwykle od stanowiska.

  • Co 1 rok – pracownicy kadry robotniczej, którzy wykonują szczególnie niebezpieczne prace
  • Co 3 lata – pracownicy kadry robotniczej
  • Co 5 lat – kierownicy, brygadziści, pracownicy inżynieryjno-techniczni, konstruktorzy maszyn, pracownicy narażeni podczas pracy na czynniki szkodliwe dla zdrowia, ale też sami pracodawcy!
  • Co 6 lat – pracownicy administracyjno-biurowi

Co ważne, w przypadku pracowników administracyjno-biurowych, których działalność na stanowisku pracy jest określana jako działalność 3. kategorii ryzyka (to np. praca w nieruchomościach czy edukacji), są zwolnieni z obowiązkowych szkoleń okresowych. 

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
39 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *