Inwestycje

Studnia głębinowa – czy warto budować własną studnię?

• Zakładki: 53


Dla niektórych gospodarstw budowa studni głębinowej jest koniecznością, dla innych alternatywą. Osoby, które budują dom na działce z możliwością podłączenia do wodociągów, nierzadko zastanawiają się, czy inwestycja w studnię głębinową się opłaca? Dowiedz się, czy warto budować własną studnię głębinową i o czym trzeba pamiętać, decydując się na takie rozwiązanie.

Studnia głębinowa – inwestycja, która zwraca się po kilku latach

Budowa studni głębinowej wiąże się z niemałym wydatkiem – oprócz kosztów samej budowy, należy doliczyć koszty badań hydrogeologicznych, badań jakości wody i ewentualnie systemu uzdatniania wody czy koszt ewentualnych pozwoleń. Co do zasady inwestycja w studnię głębinową zawsze się zwraca – w zależności od poniesionych kosztów podczas jej budowy oraz zużycia wody jej budowa zwraca się w okresie od 2 do 6 lat. Im większe zużycie wody przewidujemy w najbliższych latach jej użytkowania, tym oszczędności będą większe.

O czym trzeba pamiętać, decydując się na budowę studni głębinowej?

Studnia głębinowa nie tylko zdecydowanie obniża rachunki w przyszłości, ale także uniezależnia od dostawców, a więc przerw w dostawie wody z przyczyn niezależnych od mieszkańców gospodarstwa domowego. Należy przy tym pamiętać, by budowę studni głębinowej oprzeć o najwyższe standardy – pompy głębinowe stosowane w studniach, muszą być nie tylko wysokiej jakości, ale także dobrane z uwzględnieniem ich parametrów i warunków, w jakich będą pracować.

Nie każdy jednak może pozwolić sobie na takie rozwiązanie. Zachować należy bowiem odpowiednie odległości studni głębinowej od granicy działki, rowu przydrożnego, szamba czy indywidualnego systemu oczyszczania ścieków. Nie ma więc możliwości wybudowania studni głębinowej na niewielkiej działce. Jeśli jednak spełniasz wymogi formalne, budowa studni głębinowej – szczególnie w czasach powiększającej się suszy – będzie inwestycją, która stosunkowo szybko się zwróci.

Artykuł powstał we współpracy z firmą WATER-MARK.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
24 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *