Firma

Poradnik pracodawcy: jaką odzież roboczą wybrać na zimę?

• Zakładki: 262


Wykonywanie obowiązków podczas zimowych miesięcy może być bardzo utrudnione, ze względu na panujące warunki pogodowe. Ujemne temperatury, opadu deszczu i śniegu, silne wiatry – takie warunki mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie pracowników. W praktyce oznaczać to może większą liczbę pracowników przebywających na zwolnieniach lekarskich, braki kadrowe, co może doprowadzić do opóźnień w realizacji prac. Zamiast ryzykować zdrowie Twoich pracowników, lepiej zadbać o bezpieczeństwo i komfort ich pracy. Pamiętaj, że troska o dobre warunki pracy świadczy dobrze o Tobie, jako pracodawcy, a także ma realny wpływ na terminową realizację podjętych inwestycji. 

Ciepła koszula flanelowa jako baza

W zimowym ubiorze bardzo istotne są warstwy odzieży. Zazwyczaj wyróżniamy trzy warstwy – bieliznę, warstwę ocieplającą, a także warstwę zewnętrzną. Warstwa ocieplająca powinna być dopasowana do temperatury otoczenia. W porach przejściowych w takiej funkcji doskonale sprawdzi się klasyczna koszula flanelowa. Jeżeli jednak zapowiadane są temperatury znacznie poniżej zera, wówczas warto wybrać ocieplany model koszulki flanelowej z kapturem. Przyjemna w dotyku tkanina flanelowa uzupełniona została ciepłą podszewką z cienkiego polaru. Taka warstwa zapewnia szczelną ochronę przed wiatrem. 

Zimowa kurtka robocza – jaką wybrać? 

Najważniejszym elementem jest warstwa wierzchnia, ponieważ to właśnie ona zabezpiecza użytkownika przed bezpośrednim działaniem czynników atmosferycznych. Na rynku dostępnych jest wiele modeli zimowych kurtek roboczych, a przy wyborze odpowiedniego modelu dla pracownika warto kierować się następującymi wskazaniami: 

– specyfika miejsca pracy

– jakość wybranego modelu kurtki

– specyfika warunków atmosferycznych

Najbardziej podstawowym modelem jest klasyczna kurtka zimowa. Zazwyczaj wykonana jest z połączenia bawełny i poliestru. Ocieplana kurtka często wyposażona jest w ocieplany kaptur, jednak tańsze modele zwykle nie chronią przed deszczem – sprawdzą się podczas pracy pod wiatami czy w pomieszczeniach półotwartych. W przypadku prac budowlanych zalecany jest wybór kurtki roboczej wodoodpornej ocieplanej. Stanowi ona doskonałą ochronę przed opadami i wiatrem, zapewniając pracownikowi komfort przez wiele godzin pracy. Wybierając zimową kurtkę roboczą warto zwrócić uwagę na to czy posiada elementy odblaskowe. W przypadku prac drogowych czy budowlanych dobrym wyborem będzie kurtka robocza w intensywnymi kolorze, z dodatkowymi pasami odblaskowymi. 

Pamiętaj, aby zwrócić dużą uwagę na jakość wybieranej odzieży. Wówczas możesz mieć pewność, że zapewniasz swoim pracownikom najlepsze warunki pracy, a to będzie miało przełożenie na efektywne działanie firmy. 

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
284 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *