Inwestycje

Jak eksploatować sita wibracyjne, by przedłużyć ich żywotność?

• Zakładki: 81


Przesiewacze wibracyjne to urządzenia, za pomocą których możliwe jest szybkie i dokładne frakcjonowanie różnego rodzaju materiałów. Stosowane są w przemyśle ciężkim i lekkim, w branży spożywczej i innych gałęziach przemysłu. Przesiewanie odbywa się dzięki sitom o określonych parametrach – w przesiewaczu może znajdować się jedno bądź kilka sit, które separują materiał na kilka frakcji. Jednak aby przesiewanie przebiegało sprawnie, a konieczna jest właściwa eksploatacja sit wibracyjnych. Jak użytkować sita, jak je przechowywać i od czego jeszcze zależy ich żywotność?

Sita wibracyjne dostosowane do sposobu ich eksploatacji

W zależności od tego, w jaki sposób sito wibracyjne będzie eksploatowane, powinno różnić się parametrami. Dlatego przesiewacz należy zamówić od doświadczonego producenta, który od lat zajmuje się konfiguracją urządzeń na potrzeby klienta. Zgłaszając potrzeby, wymogi i oczekiwania względem przesiewaczy, specjaliści w taki sposób skonfigurują przesiewacz, by dostosowany był do warunków, w jakich będzie pracował. Pod uwagę należy wziąć między innymi częstotliwość i czas pracy, rodzaj przesiewanego materiału czy rodzaj podłoża, na jakim będzie ustawiony. Duże znaczenie ma również to, czy będzie on stosowany na zewnątrz czy wewnątrz pomieszczenia.

Prawidłowa eksploatacja sit wibracyjnych i innych elementów konstrukcyjnych przesiewaczy

Aby sita wibracyjny służyły jak najdłużej, należy stosować się do podstawowych zasad:

  • właściwe przymocowanie do ramy – sita muszą być zamocowane tak, by były stabilne, by nie ruszały się w trakcie pracy przesiewacza
  • właściwe naciągnięcie – siła naciągnięcia musi być dostosowana do parametrów sita, całego przesiewacza i przesiewanego produktu
  • przechowywanie sit w suchym miejscu z daleka od promieni słonecznych
  • przechowywanie sit po ich osuszeniu

Ponadto należy kontrolować stan techniczny takich komponentów, jak podkłady sitowe, gumowe uszczelki oraz łączniki. Konieczne jest również sprawdzanie śrub, które w trakcie pracy przesiewacza mogą się stopniowo odkręcać. Również te elementy należy przechowywać w suchym i zaciemnionym miejscu.

Warto także wybierać sita wibracyjne od renomowanych producentów. Wyróżniają się one wyższą żywotnością i niezawodnością w trakcie użytkowania. Decydując się na sprawdzone produkty od najlepszych producentów przesiewaczy, możemy więc oczekiwać dłuższego czasu użytkowania oraz brak przerw w produkcji.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą GKM Siebtechnik.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
66 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *