Inwestycje

Jak działa przesiewacz wibracyjny i jakie jest jego zastosowanie?

• Zakładki: 80


Przemysł ciężki, budowlany, spożywczy czy chemiczny wykorzystuje różnego rodzaju urządzenia, dzięki którym procesy produkcyjne są zautomatyzowane. Jednym z takim urządzeń jest przesiewacz wibracyjny. Jak działa i jakie jest jego zastosowanie? Czym różnią się przesiewacze?

Przesiewacz wibracyjny – jak działa separator?

Przesiewacz wibracyjny to urządzenie, które za pomocą drgań oraz sit rozdziela poszczególne frakcje materiału wsadowego. W zależności od potrzeb mogą to być bryły węgla, kamieni, żwir, piasek, zboże, warzywa i owoce, mąka czy półprodukt do produkcji leków. Oczywiście w każdej branży wykorzystywane są przesiewacze różnej wielkości i mocy, które wyposażone są w sita z okami w różnych rozmiarach.

Po wsypaniu na sita surowca, ten dzięki drganiom rozsypywany jest po całym sicie. W trakcie rozmieszczania materiału dochodzi do jego frakcjonowania – cząsteczki, które są zbyt małe, by przedostać się przez oka sita, zostają na nim, a mniejsze fragmenty spadają poniżej. W większości przypadków w jednym przesiewaczu wibracyjnym zamontowanych jest kilka sit, co usprawnia proces przesiewania i czyni go jeszcze bardziej precyzyjnym.

Zastosowanie przesiewacza wibracyjnego

Przesiewacz wibracyjny wykorzystywany jest w wielu branżach. Konieczność frakcjonowania różnego rodzaju produktów to wyzwanie, przed jakim staje przemysł ciężki czy budowlany, spożywczy, a także chemiczny. Ponadto za pomocą przesiewacza wibracyjnego możliwe jest nie tylko separowanie materiału wsadowego w zależności od wielkości cząsteczek, ale także jego odwadnianie. Podczas przesiewania dochodzi również do oddzielania produktu, który nie nadaje się, by wykorzystać go w dalszych etapach produkcji.

Przesiewacze wibracyjne powinny być dostosowane do warunków, w jakich będą pracować. Zamawiając urządzenie u producenta, należy wziąć pod uwagę, czy będzie ono uruchomione przez całą dobę, na jakim podłożu będzie stać i jaki produkt przesiewacz – jego rozmiar oraz stopień zapylenia lub nawodnienia. Ponadto dla produktów spożywczych musi ono spełniać normy HACCP, a w branży chemicznej i farmaceutycznej przesiewacz wibracyjny musi posiadać ponadto certyfikat GMP oraz FDA. Przesiewacze muszą posiadać także systemy odpylające, które zabezpieczają urządzenie przed samozapłonem.

Zamawiając przesiewacz wibracyjny należy więc uwzględnić wiele parametrów – o pomoc w konfiguracji odpowiedniego urządzenia warto poprosić specjalistów. Prawidłowo zaprojektowany i ustawiony wedle wymogów danego przedsiębiorstwa przesiewacz będzie pracował w sposób optymalny, zapewniając utrzymanie produkcji na najwyższym możliwym poziomie.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą GKM Siebtechnik.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
58 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *