Inwestycje

Fotowoltaika, czyli jak działają elektrownie słoneczne?

• Zakładki: 59


Stale rosnący stopień zanieczyszczenia środowiska coraz częściej popycha nas w kierunku bardziej nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań. Nie inaczej jest w kwestii wytwarzania energii elektrycznej – liczne przedsiębiorstwa, gospodarstwa rolne, a także domy prywatne odchodzą od prądu produkowanego w sposób konwencjonalny (spalanie węgla), na rzecz “zielonych” alternatyw – w tym fotowoltaiki. Obecnie, widok dachów bądź pól pokrytych panelami słonecznymi nikogo już nie dziwi. W jaki jednak sposób działa cały system i co może przynieść dla Planety?

Czym jest elektrownia słoneczna?

Elektrownia słoneczna, funkcjonująca także pod nazwą instalacja fotowoltaiczna lub system PV, to mechanizm pozwalający na produkcję energii elektrycznej z promieni słonecznych. System ten zbudowany jest zazwyczaj z rzędu kilku, kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu modułów wyposażonych w ogniwa fotowoltaiczne – elementy, dzięki którym konwersja światła na prąd jest możliwa. Elektrownie słoneczne mogą przybierać różne formy: od niewielkich, dachowych instalacji, aż po obszerne farmy fotowoltaiczne będące w stanie zasilić całe miasta.

Jak działa elektrownia słoneczna?

Jak zostało wspomniane wcześniej, systemy fotowoltaiczne działają na zasadzie konwersji promieniowania słonecznego w prąd. Proces ten jest możliwy dzięki zastosowaniu specjalnych ogniw, najczęściej bazujących na kryształach krzemu. W momencie ekspozycji ich na światło, dochodzi do wprawienia w ruch elektronów i tym samym wygenerowania energii mechanicznej – prądu stałego. Niestety, nie jest on dostosowany do standardowego napięcia w gniazdku. Z tego względu wytworzona energia, nim zasili urządzenia elektryczne, odsyłana jest do innego elementu systemu – falownika, który zamieni ją w napięcie przemienne. 

Dlaczego elektrownie słoneczne mogą odmienić los Planety?

Obecnie, fotowoltaika jest jednym z najważniejszych źródeł odnawialnej energii elektrycznej, oferującym wiele korzyści dla naszej Planety i środowiska naturalnego. Przede wszystkim, elektrownie słoneczne stanowią źródło czystej energii – w czasie pracy, moduły słoneczne nie emitują do atmosfery szkodliwych gazów ani nie generują odpadów. To właśnie je odróżnia od standardowych metod produkcji prądu, które polegają głównie na spalaniu węgla, a więc i uwalnianiu się milionów ton CO2 rocznie.

Gdy mowa o węglu warto wspomnieć, że jego ceny cały czas drastycznie galopują w górę. Fotowoltaika pozwala zmniejszyć naszą zależność od paliw kopalnych, co stanowi nie tylko ulgę dla Planety, ale i domowego bądź firmowego budżetu. Inwestycja w elektrownie słoneczne jest z pewnością opłacalna i daje nadzieję, na poprawę jakości powietrza na Ziemi.

Artykuł powstał we współpracy z firmą fotowoltaiczną Elektrownie Słoneczne elektrowniesloneczne.tech 

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
82 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *