Firma

Czym jest faktoring i jakie są jego zalety dla firmy?

• Zakładki: 106


Każdy przedsiębiorca marzy, aby jego firma z każdym miesiącem działania stawała się coraz silniejsza, bardziej rozpoznawalna na rynku, a także przynosiła coraz większe zyski. Rzeczywistość pokazuje, że osiągnięcie tego celu może być bardzo trudne, a zamiast profitów czekać na nas będą nieopłacone przez klientów faktury. Winę ponoszą za to faktury z przedłużonym terminem płatności. Skutkiem tego są zatory finansowe – w momencie gdy firma A musi czekać na zapłatę nawet do 120 dni, nie zapłaci wcześniej firmie B (która jest np. podwykonawcą), a także nie może zapłacić swoim dostawcom. Brak regularnych zapłat za faktury utrudnia także rozwój firmy, przeprowadzenie dodatkowych szkoleń dla pracowników, czy inwestycji w nowoczesny sprzęt. Dlatego przedsiębiorstwa, którym zależy na rozwoju, sięgają po różne formy finansowania. Jedną z ciekawszych opcji jest faktoring – w pełni bezpieczna dla firmy możliwość pozyskania środków finansowych.

Na czym polega faktoring?

Można by odpowiedzieć na powyższe pytanie jednym zdaniem: faktoring jest najskuteczniejszym sposobem na likwidację zatorów finansowych. Uczestnikami procesu faktoringu jest: przedsiębiorca czyli faktorant, instytucja finansowa, czyli faktor i kontrahent, określany dłużnikiem faktoringowym. W ramach usługi faktoringu firma finansowa przejmuje od klienta faktury przed terminem płatności. W momencie przekazania faktur, faktorantowi zostaje wypłacone do 90% wartości przekazanych faktur. Pozostałe środki przedsiębiorstwo otrzyma w momencie, gdy faktor otrzyma od kontrahentów wpłatę środków za faktury. Faktor za usługę otrzymuje wynagrodzenie w postaci prowizji ustalanej w umowie. 

Dlaczego warto skorzystać z faktoringu?

Ktoś może powiedzieć – po co płacić za tę usługę, skoro i tak kontrahenci ostatecznie uregulują płatności za faktury? Przede wszystkim, musimy założyć, że na pewno otrzymamy należne nam pieniądze. Korzystając z faktoringu pełnego, cała odpowiedzialność za ewentualny brak wypłacalności kontrahenta jest przenoszona na faktora (który otrzymuje później odszkodowanie, lub zleca windykację). Decydując się na faktoring, otrzymujesz od razu należną kwotę, co umożliwia np. uzyskanie lepszych warunków u dostawców, a także przeprowadzenie inwestycji. Jednocześnie, możesz wciąż oferować swoim kontrahentom korzystne warunki płatności. 

Artykuł powstał przy współpracy z AOW Faktoring.

Foto: Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
203 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *